Pohodlná relaxace venku: výběr zahradních židlí a křesel


Zahradní židle nebo křeslo? Jak vybrat ten správný kus nábytku pro váš venkovní prostor

Relaxace na zahradě nebo terase může být velmi příjemná. Aby byla ale co nejpohodlnější, potřebujete kvalitní zahradní židli nebo křeslo. Jak ale vybrat ten správný kus nábytku pro váš venkovní prostor?

Nejprve si musíte rozmyslet, jaký styl zahradního nábytku by se k vám hodil nejvíce. Pokud máte moderní dům, bude vhodné zvolit i moderní zahradní nábytek. Pokud máte ale třeba venkovský dům, budou se vám hodit spíše tradiční kusy nábytku.

Vyberte si kvalitní materiál

Kromě stylu je důležité zvolit i kvalitní materiál. Pokud chcete, aby váš zahradní nábytek vydržel co nejdéle a byl odolný vůči povětrnostním vlivům, volte materiály jako je dřevo, kov nebo umělý ratan. Tyto materiály jsou odolné vůči teplotním výkyvům, vlhkosti a UV záření.

Zahradní židle a křesla

Velikost a pohodlí jsou klíčové

Po zvolení správného materiálu se zaměřte na velikost a pohodlí zahradního nábytku. Zvážte, kolik místa máte k dispozici a jak často budete zahradní nábytek používat. Pokud máte malou terasu, zvolte menší zahradní židli nebo křeslo. Pokud však máte velkou zahradu a často se tam scházíte s rodinou a přáteli, volte větší nábytek s větším sedacím prostorem.

Zahradní židle a křesla: na co si dát pozor při výběru

Při výběru zahradních židlí a křesel si dejte pozor na několik věcí, abyste si vybrali kvalitní nábytek, který bude vyhovovat vašim potřebám.

Pečlivě zkontrolujte kvalitu materiálu

Jak již bylo zmíněno výše, kvalitní materiál je klíčový pro dlouhou životnost zahradního nábytku. Pečlivě si proto zkontrolujte, jaký materiál byl použit na výrobu zahradního nábytku. Pokud se jedná o dřevo, zkontrolujte, zda není trhlinovité a zda bylo ošetřeno proti vodě a UV záření. Pokud se jedná o kov, zkontrolujte, zda není náchylný k rezavění. Pokud se jedná o umělý ratan, zkontrolujte, zda je odolný vůči UV záření a vlhkosti.

Zkontrolujte stabilitu a pevnost zahradního nábytku

Zkontrolujte také stabilitu a pevnost zahradního nábytku. Měl by být stabilní a pevný, aby nedocházelo k nebezpečným situacím při sedání nebo vstávání z něj. Zkontrolujte také, zda jsou nohy nábytku rovné a zda sedák a opěrka jsou pevně spojeny s rámem.

Nezapomeňte na pohodlí

Pohodlí je také důležité. Zkontrolujte, zda je zahradní židle nebo křeslo dostatečně pohodlné pro dlouhodobé posezení. Zkontrolujte tloušťku sedáku a opěrky a zda jsou dostatečně měkké. Pokud je zahradní nábytek vybaven polštáři, zkontrolujte, zda jsou dostatečně pevné a pohodlné.

Zahradní židle a křesla: na co si dát pozor při údržbě

Po zakoupení zahradních židlí a křesel si dejte pozor na správnou údržbu, aby vám vydržely co nejdéle a v co nejlepším stavu.

Čistěte pravidelně

Pravidelná údržba je důležitá pro zachování vzhledu a kvality zahradního nábytku. Čistěte zahradní nábytek pravidelně měkkým hadříkem namočeným v mýdle a vodě. Pokud máte umělý ratan, můžete použít i hadřík namočený v octové vodě. Pokud máte dřevěný zahradní nábytek, ošetřete ho speciálním olejem nebo lakem.

Chráníme před povětrnostními vlivy

Pokud máte zahradní nábytek umístěný venku, chráníte ho před povětrnostními vlivy. Pokud máte možnost, zahradní nábytek uskladněte v uzavřeném prostoru nebo ho zakryjte speciální plachtou. Pokud zahradní nábytek zůstane venku, zkontrolujte ho pravidelně a odstraňte případné nečistoty nebo stopy po dešti.

Nyní už víte, jak si vybrat kvalitní zahradní židle a křesla a jak se o ně správně starat. Tak si jen vyberte ten správný kus nábytku a užijte si p